Обяснение от психолог
Снимка: Guliver / iStock
Когато получаваш комплимент, усмивката неволно цъфва на лицето ти, а сърцето се изпълва с наслада – сякаш отвътре започваш да сияеш.
Внимание – лъжливите комплименти въобще не работят, в най-лошия случай дори могат да доведат до конфликт.
„Ако комплиментът е адекватен, мозъкът реагира като отделя хормоните на щастието. Сполучливият комплимент е като чаша еспресо: спонтанен, кратък, вдъхновяващ“, обяснява психологът Ева Влодарек.
Да бъдеш мил, означава да носиш радост за околните не само в празнични дни и по специален повод.
Взаимодействие на неврони
Много хора не са на ясно, че между похваления човек и този, който прави комплимент, съществува взаимодействие. Зрителните неврони в мозъка улавят доброто настроение. Вие се чувствате добре, самочувствието ви се повишава. Ако често говорите хубави и положителни неща, вие самият се изпълвате с радост и ставате о-щастлив.
„Хората, които говорят позитивно, обръщат внимание на доброто около себе си и в живота, и изтласкват негативните мисли от себе си. Ако обаче думите им не са искрени и похвалите са „кухи“, ефект няма", обяснява психоложката.
Бъдете искрени
Очите, гласът, дори стойката ви издават, ако не сте искрен. Хората имат „антени“, които засичат фалшиви комплименти, задни мисли и користни мотиви.
Според теорията за взаимодействие, комплиментите са способни да направят чудеса във взаимоотношенията между хората. Затова психоложката препоръчва следния прост експеримент: правете на близкия си човек по 3 комплимента на ден в продължение на една седмица. Така ще придобиете нови или се разпалите забравени стари положителни качества в себе си.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари